Convention Awards

Pioneer Award

2017- LEROY SCHULTZ

2016- 

2015- JAN LEONARD

2014- ROD NEWCOMB

2013-  KENT MATTHEWS

2012- BUTCH HARPER

2011- CLAUDE JONES

2010-  LIAM FITZGERALD

2009- WOODY & SANDY ANDERSON

2008- TED SEEHOLZER

2007- TERRY ABELIN

2006- ZANE DOYLE

2005- PEPI STEIGLER

2004-WARREN BROWN (Brundage) 

2003- ALBERT KORFANTA (White Pine) 

2002- GEORGE FLEMING (Grand Targhee)

2001- RAY & AVA STEWARD (Snowbird)

2000- CORY ENGEN

1999- JIM VANDERKELEN (Bogus Basin)

1998- STEIN ERICKSON

1997- No Entry

1996- No Entry

1995- EDGAR STERN

1994- DEAN ROBERTS

1993- BOB DIENER

 

 

Golden Wrench AWARD- Vehicle Maintenance

2017- McKAY WILSON (Peterson Equip.)

2016-  MIKE SALYER

2015- NATE LEE

2014- SHANE WARD (Jackson Hole)

2013- RICHARD OLSON (Deer Valley)

2012- JIM HEATHER (Sun Valley)

2011- ROBERT WOOD (Grand Targhee)

2010- KEN SMITH (Peterson Equip)

2009- EDDY WILLHOYT (Brundage)

2008- STEVE BAER (Peterson Equip)

2007- DON JONES (Red Lodge Mtn)

2006- ALEX AUSSERESSES (Alta)

 

Outstanding Contribution Award

2017- JIMMY LAWRENCE

2016- ROB McFADDEN

2015- TIM HAGAN

2014- TIM MASON

2013- CHUCH ENGLIGH

2012- TIM SILVA

2011- CONNIE & JAY KEMMERER
2010- MIKE BEELEY

2009- JUDD DEBOER

2008- CHUCK & JOANN PANTER

2007- MARY REICHMAN

2006- JOHN & JODY BURROWS

2005- JERRY BLANN

2004- ONNO WIERINGA

2003- MIKE SHIRLEY

2002- BOB BONAR

2001- LARRY WILLIAMSON
2000- BOB WHEATON

1999- ALAN ENGEN

1998- JIM SULLIVAN

1997- GEORGE WILLETT

1996- JAN LEONARD

1995- NICK BADAMI

1994- KENT HOOPINGARNER

1993- DICK BIRD

1992- TED SEEHOLZER

1991- LEROY SHULTZ

1990- DICK BASS
1989- DEAN JENSEN

1988- DR. ALVIN COBABE

1987- WOODY & SANDY ANDERSON

1986- FRANK (BUCK) SASAKI

1985- BILL LASH

1984- PHIL JONES

1983- GIL JENSEN

1982- BOB BLANK

1981- ALF ENGEN

1980- No Entry

1979- No Entry

1978- CHICK MORTON

1977- ZANE DOYLE

1976- CLAUDE F JONES

1975- LUELLA B SEEHOLZER

Golden Wrench Award-  Operations, Maintenance, Safety & Equipment

 

2017-MONTE SCHOOLEY(Grand Targhee)

2016- CHRISTOPHER KING

2015- MIKE DOYLE (Brighton)

2014- JIM HOXTER (Showdown)

2013-  JIM STEINMETZ (Park City)

2012- ROBB THOMAS (Sun Valley)

2011- TROY STOKER (Jackson Hole)

2010- JR SEIDLITZ (Alta)

2009- BRIAN VALLE (Brundage)

2008-  MIKE OFFRET (The Canyons)

2007- DON ROBERTS (Bridger Bowl)

2006- JEFF MILLER (Deer Valley)

2005- CHUCK MELICHAR (Jackson Hole)

2004- BOB FISHER (York Snow)

2003- BEAT VONALLMEN (Alpentech)

2002- RICH TAXWOOD (Snowbird)
2001- BILL GREWE (Peterson Equip)

2000- WAYNE RAGLAND (S.M.I.)

1999- STEVE SHAKE (Bogus Basin)

1998- MIKE CARHART (Garaventa CTEC)

1997- CHRIS ANDERSON (Deer Valley)

1996- CARL JACKSON (Park City)

1995- DON PETERSON (Peterson Equip)

1994- CHUCK PANTER (Powder Mtn)

1993- JIM HUTCHINS (Snowbird)

1992- TERRY ZAKOTNIK (Jackson Hole)

1991- BOB FICKER

1990- JOHN LETHOM

1989- LES FULLER (Alta)